Zarejestruj się

twelve − eight =

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Wizja … Polska Mistrzem Świata

Polska Mistrzem Świata szansa jest jak 1:24, bo tyle drużyn rozpocznie turniej już za 4 dni, ale dlaczego by nie! To chyba jedyna gra zespołowa w której regularnie odnosimy sukcesy na arenie międzynarodowej. Tak w rywalizacji drużyn narodowych jak i zespołów klubowych. W ostatnim czasie dołączają do nich reprezentacje i kluby piłki ręcznej, które także wysoko meldują się w turniejach. A słyszał ktoś w ostatnim czasie o sukcesie reprezentacji piłki nożnej. Na Mistrzostwa Europy 2012 we wspomnianej dyscyplinie załapaliśmy się tylko dlatego ze je organizowaliśmy. I co już stało się tradycją Polska zagrała 3 mecze: otwarcia, o wszystko i pożegnalny.

Za kilka dni reprezentacja zagra najważniejszy mecz w swojej historii – otworzy 18 turniej Mistrzostw Świata na Stadionie Narodowym. Byłem już na meczach Ligi Światowej w Łodzi i Katowicach, atmosfera fenomenalna. Ale mecz przy ponad 60 tysiącach widzów to całkiem inne wyzwanie. Ale czy stać na s na mistrzostwo, jak wspomniałem dlaczego by nie! Wszak niedawny Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, gdzie Polska zajęła drugie miejsce pokazał, że jest potencjał. Co prawda przegraliśmy mecz z Bułgarami, ale w ostatnim spotkaniu turnieju z Rosjanami wygraliśmy po tie-breaku. Pokonaliśmy aktualnych mistrzów olimpijskich i Europy. Jest to dobry prognostyk, zwłaszcza że z Rosjanami nigdy nie grało się nam łatwo.

Jednak by nie było za różowo nieco dziegciu trzeba dać. Napompowaliśmy siatkarski balon do niespotykanych wręcz rozmiarów. Fora internetowe puchną, a serwisy informacyjne odliczają czas do startu trzytygodniowej imprezy z ponad setką meczy. Polsat nie ułatwia życia tak widzom jak i reprezentacji dorzucając swoje trzy grosze do presji puszczając cały czas reklamówki mistrzostw. Problemem jest jeszcze to, że siatkówka w odniesieniu do innych gier zespołowych nie jest dyscypliną o ogólnoświatowej sile rażenia jak piłka nożna. Nigdzie na świecie nie cieszy się taką popularnością jak w Polsce, może jeszcze w Brazylii ma podobną skalę popularności co w naszym kraju. I nie zmienia tutaj nic fakt, że nasza Plus Liga jest uważana za trzecią najmocniejsza na świecie po włoskiej Serie A i niewątpliwie najbogatszej rosyjskiej Superlidze.

Trenerskie dylematy

Jednak najbardziej zaskoczył przed mistrzostwami trener Stéphane Antiga. Polska bez Bartosza Kurka w składzie, już teraz niektórzy wytykają za największy błąd selekcjonera. Ale czy mają rację? W sumie się nie dziwię Andrea Anastasi powoływał Kurka bez względu na formę wierząc, że w każdej chwili jest się w stanie odblokować i być liderem. U Antigi miał niestety pecha, uzasadniając swą decyzję mówił, że na treningach w porównaniu do pozostałych rywalizujących z nim zawodnikami na pozycji zawsze wypadał słabiej. Dobrze – czas zmienić zasady, tak by pierwszą była bieżąca forma, a drugą stan psychiki zawodnika, tak by jako team tworzyli kolektyw pod każdym względem. Fizycznie sprawni, ale także psychicznie z odpowiednim nastawieniem i jasno obranym celem.

Antiga pokazał siłę charakteru, nie bał się podjąć kontrowersyjnej decyzji. Widać, że ma jasno określoną wizję zespołu. Siatkówka to gra zespołowa, samemu meczu się nie wygra. Świętej pamięci Kazimierz Rybak, z którym miałem siatkówkę na studiach mawiał: „Siatkówka to najbardziej zespołowa z gier zespołowych, choć przeciwnika masz fizycznie po drugiej stronie muru.” Ciężkich wyborów musiał dokonać w ostatnim czasie Antiga. Zaufać czy skreślić zawodnika? Będzie wzmocnieniem czy nie? Czasem zdarza się jednak, że rezygnacja z jednej lub kilku gwiazd nie szkodzi, a wręcz pomaga drużynie. Młody zawodnik wychodzi bez kompleksów i walczy z tuzami, którzy są dla niego idolami. A jak trawi na dzień „konia” to jest nie do zatrzymania.

Oczekiwania

Kończąc temat chciałbym wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy mianowicie o rankingach. Popatrzmy na różnice oczekiwań wobec reprezentacji. W rankingu FIVB polska reprezentacja siatkarzy zajmuje obecnie 5, a siatkarki 15 miejsce. W rankingu IHF szczypiorniści są 11, a szczypiornistki 10. Od tych reprezentacji z imprez mistrzowskich oczekuje się zdobycia medalu, a jego brak jest przyjmowany jako porażka wielkiego kalibru. Tym czasem popatrzmy gdzie znajdują się piłkarze nożni. Panowie 61 (ranking UEFA 31), a panie 30 miejsce. W szczególności od panów wymaga się awansu do finałów, a i to jest problemem w ostatnich latach. Od siatkarzy i szczypiorniaków wymagamy medali, a od piłkarzy tylko awansu na turniej finałowy. Jak groteskowe jest to zjawisko przytoczę przykład. Mamy rok 2007 Leo Benhakker w Plebiscycie Przeglądu Sportowego za pierwszy w historii awans reprezentacji Polski w piłce nożnej na Mistrzostwa Europy 2008 otrzymuje tytuł Trenera Roku. Tym czasem na przełomie stycznia i lutego 2007 w Niemczech odbyły się Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej , na których reprezentacja Polski prowadzona przez Bogdana Wentę zdobywa srebrny medal. I kto tu powinien otrzymać tytuł Trenera Roku 2007 odpowiedź nasuwa się sama.

Jeśli polska drużyna nie zdobędzie medalu, to dla wszystkich będzie to porażka. A z jej składem definitywnie pożegna się kilku zawodników z wielkim doświadczeniem, nie widząc już szans na reprezentacyjny sukces ze względu na zaawansowany wiek. Pozostawią wolne miejsce młodym wilkom żądnym krwi i sukcesów. Zyskają niewątpliwie kibice Polsat znany jest na świecie z chyba najlepiej przygotowywanych relacji z siatkarskich meczy. A dawka ponad stu pojedynków będzie wyśmienitym materiałem do analiz dla trenerów i zawodników o sposobie gry 24 reprezentacji biorących udział w turnieju. Jeśli polska siatkówka odniesie medalowy sukces umocnimy się w rankingach oraz wzrośnie prestiż Plus Ligi. Oby jeszcze tylko zaskoczyło to pozytywnie w mentalności polskiego społeczeństwa, które z własnej obserwacji muszę stwierdzić, że nie garnie się tak na boiska do siatkówki tak jak do piłki nożnej czy koszykówki.

Jest jeszcze jedna polska reprezentacja, która ma zawsze gigantyczne sukcesy i przywozi medale workami z mistrzowskich imprez międzynarodowych, a praktycznie wcale o niej nie słychać. Czy wiesz o reprezentację w jakiej dyscyplinie chodzi?

O Autorze

Cieszę się, że dotarłeś do tego miejsca. Liczę, że powyższy wpis Ci się spodobał. Jeśli tak, to uczyń mi ten zaszczyt oraz przyjemność - polajkuj, skomentuj lub udostępnij powyższy tekst. Bardzo łasy jestem na takie pochlebstwa. To one sprawiają, że mam więcej energii by sprawić Ci dobrze tym, co robię. Twoje niewinne kliknięcie sprawi, że więcej dobrych ludzi trafi do tego miejsca. Dla Ciebie to małe kliknięcie, dla mnie duża szansa. To jak będzie, pomożesz mi?

Podobne Posty

 • Filozoficzny

  czy to nie przypadkiem reprezentacja taekwondo ?

 • miałeś fory bo Ci o tym wspominałem

 • Filozoficzny

  braciak stryjeczny kiedyś w Lublinie zdobył mistrzostwo Europy w tej dyscyplinie sportowej, więc jednak mamy czym się chwalić

 • Niestety niedoceniana jest ta reprezentacja i mało się o niej mówi choć zawsze przywozi wór pełen medali.

 • Karolina Niezgoda

  ostatnio piłkarzyki podobno nieco awansowali w rankingu

  • Gosia Król

   i co z tego jak dalej są słabi

 • Anita Kłos

  co nie zmienia faktu ze daleko im do siatkarzy

  • Kasia Kruk

   i jeszcze długo tak będzie

  • Kasia Kamińska

   niestety to prawda