Zarejestruj się

2 + sixteen =

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

A380 latający słoń

Od AIR14 PAYERNE minęło już trochę czasu, teraz czas na pierwszą mini galerię. Dziś coś dużego i grubego czyli Airbus A380 nazywany czasami także Super Jumbo. Jest to największy samolot pasażerski używany obecnie przez linie lotnicze. Czekałem z niecierpliwością na pokaz w locie tej maszyny, do tej pory widziałem go tylko na wysokościach przelotowych rzędu 11-12 km. Widzowie mogli zobaczyć samolot z numerem rejestracyjnym F-WWDD, który nosi numer seryjny 004. Możliwość zobaczenia tej maszyny w niskich przelotach była kusząca, a także dawała okazję o wykonania kilku zdjęć. Cześć z nich możesz zobaczyć poniżej.

Co mnie zaskoczyło gdy zobaczyłem na pokazach A380? Przede wszystkim rozmiary tego giganta. A jeszcze bardziej jego zwrotność i cisza w jakiej latał. Odgłos przelatującego A380 był niższy niż większości pasażerskich samolotów jakie znam, w tym o wiele mniejszych z rodzin A320 czy B737. Zanim jednak zobaczysz więcej zdjęć nieco o historii tej maszyny.

Droga ku przestworzom

Pierwsze kroki do stworzenia konkurenta dla Boeinga B747 Jumbo Jet Airbus podjął na początku lat 90. W połowie 1994 roku Airbus rozpoczął własne prace nad bardzo dużym samolotem pasażerskim pod kryptonimem A3XX. Późniejszy A380 szybko przyjął formę samolotu z dwoma pokładami umieszczonymi nad sobą.

W grudniu 2000 roku Airbus przyjął wart blisko 9 mld euro programu budowy A3XX. Już wtedy Airbus otrzymał zamówienie na 55 najnowszych maszyn dla sześciu linii lotniczych. Finalną formę samolot przyjął w 2001 roku. A w styczniu kolejnego roku rozpoczął się montaż pierwszego prototypu. Pierwszy A380 – numer seryjny 001, rejestracja F-WWOW – został zaprezentowany w Tuluzie w styczniu 2005. A pierwszy swój lot wykonał 27 kwietnia o godzinie 10:29 czasu lokalnego. To także pamiętam dokładnie, relacje pierwszego lotu prowadziły największe telewizyjne stacje informacyjne . pod koniec 2005 roku A380 udał się na tournée testowo-promocyjne do krajów Azji i Australii.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa 26 marca 2006 roku był dla A380 najważniejszym dniem. Tego dnia maszyna przeszła test ewakuacji 853 pasażerów i 20 członków załogi w czasie poniżej 90 sekund przy jedynie połowie dostępnych wyjść. Tym samym A380 uzyskał certyfikaty EASA i FAA. Pierwszy lot z pasażerami odbył się 4 września tego samego roku z Tuluzy z 474 pracownikami Airbusa. Pięć samolotów wyznaczono do prób, wylatały łącznie ponad 2300 godzin w trakcie 730 lotów. Ukoronowaniem testów było wręczenie 12 grudnia 2006 roku oficjalnie certyfikatów EASA i FAA.

Jako ciekawostka zrzut ekranu z aplikacji FLIGHTRADAR24, obrazujący trasę przelotu Airbusa A380 nad lotniskiem w Payerne oraz tego jak ciasno kręcił ten wielki samolot.

A teraz zapraszam już do galerii.

O Autorze

Cieszę się, że dotarłeś do tego miejsca. Liczę, że powyższy wpis Ci się spodobał. Jeśli tak, to uczyń mi ten zaszczyt oraz przyjemność - polajkuj, skomentuj lub udostępnij powyższy tekst. Bardzo łasy jestem na takie pochlebstwa. To one sprawiają, że mam więcej energii by sprawić Ci dobrze tym, co robię. Twoje niewinne kliknięcie sprawi, że więcej dobrych ludzi trafi do tego miejsca. Dla Ciebie to małe kliknięcie, dla mnie duża szansa. To jak będzie, pomożesz mi?

Podobne Posty

 • Karolina Niezgoda

  gigant

 • Anita Kłos

  wielka krowa ;)

 • Gosia Król

  krowa?? monstrum ;)

  • Kasia Kruk

   dobre porównanie ;)

 • Kasia Kamińska

  niesamowita maszyna