Zarejestruj się

eighteen − five =

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Patrouille Suisse dzisiejsza gwiazda

AIR14 PAYERNE minęło już trochę czasu, czas na kolejną mini galerię. Dziś coś mniejszego – samoloty F-5 Tiger II zespołu akrobacyjnego Patrouille Suisse, ale z małym dodatkiem Airbusa A330 linii lotniczych Swiss. Dla samego zespołu pokazy na AIR14 PAYERNE były jednocześnie 50-leciem istnienia zespołu.

Patrouille Suisse to zespół akrobacyjny Sił Powietrznych Szwajcarii, który powstał 8 sierpnia 1964 roku. Nazwa zespołu bezpośrednio wywodzi się od nazwy wcześniej powstałego zespołu akrobacyjnego Patrouille de France. Od początku swego istnienia grupa używała samolotów Hawker Hunter. Jednak w roku 1994 zapadła decyzja, by zespół zamienił wysłużone Huntery na nowoczesne i lekkie samoloty myśliwskie Northrop F-5E Tiger II. Wszystkie samoloty pomalowane są w narodowe barwy z białym krzyżem na spodzie samolotu i wyposażone w tzw. wytwornicę dymów. Oprócz Patrouille Suisse w Szwajcarii bazuje również zespół akrobacyjny PC-7 Team.

https://www.youtube.com/watch?v=vhbHpBIFwn4

Pokaz Patrouille Suisse wraz z A330 linii Swiss z dnia 06.09.2014.

Nieco historii

Zespół wykonuje akrobacje na sześciu maszynach. Szwajcarzy w programie pilotażu mają ponad 20 efektownych figur akrobacji lotniczej. W całej swej lotniczej historii zespół nie miał ani jednego tragicznego wypadku w czasie treningów lub pokazów. Patrouille Suisse, z powodu szwajcarskiej polityki neutralności, występował tylko we własnym kraju aż do 1978 r. Oficjalna strona zespołu TUTAJ.

Jednak nad samym zespołem wiszą ciemne chmury. 13 lutego br. władze Szwajcarii ogłosiły, że w ramach modernizacji sił zbrojnych w 2016 roku ma zakończyć swą działalność zespół Patrouille Suisse. Decyzja ta stała się natychmiast powodem protestów. Ueli Maurer stwierdził, że utrzymywanie grupy samolotów tylko do celów folklorystycznych jest nielogiczne i nieracjonalne.

Wypowiedź wywołała natychmiastowe, krytyczne reakcje, szczególnie w środowisku pilotów. Zespół Patrouille Suisse to jednak wizytówka kraju. Sam na podstawie tego, co widziałem (a zespół miałem możliwość podziwiać w powietrzu trzykrotnie) stwierdzam, że to żaden folklor. To najwyższa półka pilotażu na równi z takimi tuzami podniebnej akrobacji jak Midnight Hawks, Patrouille de France, Frecce Tricolori i Red Arowss.

Mam nadzieję, że jeszcze zobaczę Patrouille Suisse na przyszłorocznym Airshow. Gdzie się odbędzie? Batalia trwa, do walki z Radomiem włączył się Dęblin. Oby tylko ekipy dopisały.

Inne wpisy dotyczące Air14 Payerne
AIR14 PAYERNE – zajawka
AIR14 PAYERNE – szybkie podsumowanie
AIR14 PAYERNE – Airbus A380 Super Jumbo

A teraz już zapraszam do galerii.

 

O Autorze

Cieszę się, że dotarłeś do tego miejsca. Liczę, że powyższy wpis Ci się spodobał. Jeśli tak, to uczyń mi ten zaszczyt oraz przyjemność - polajkuj, skomentuj lub udostępnij powyższy tekst. Bardzo łasy jestem na takie pochlebstwa. To one sprawiają, że mam więcej energii by sprawić Ci dobrze tym, co robię. Twoje niewinne kliknięcie sprawi, że więcej dobrych ludzi trafi do tego miejsca. Dla Ciebie to małe kliknięcie, dla mnie duża szansa. To jak będzie, pomożesz mi?

Podobne Posty

 • Karolina Niezgoda

  extra fotki – gdzie następne lotnicze wojaże ?? ;)

 • Anita Kłos

  precyzja godna podziwu w czasie lotu

  • Gosia Król

   trzeba mieć nerwy ze stali do takiego pilotażu

 • Kasia Kruk

  nie wiem jak wam ale mi ta nazwa kojarzy się nie wiem czemu z „pterodaktylami” :P

  • Kasia Kamińska

   ciekawe skojarzenie ;)