Zarejestruj się

eleven − 7 =

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Adaptacja

Najpopularniejsza na  świecie aplikacja do dzielenia się swoimi zdjęciami i filmami w sieci – Instagram zmienia się. Została właśnie zaktualizowana o długo oczekiwaną opcję. Od kilku dni każdy użytkownik może dodawać zdjęcia nie tylko w proporcjach 1:1, ale także w niemal dowolnych prostokątnych. Myślę, że ta decyzja znajdzie przychylność wszystkich posiadaczy aktywnych kont. Zwłaszcza osób publikujących znaczne ilości zdjęć portretowych, krajobrazowych i obrazów wideo. Zwłaszcza klipy filmowe będą się prezentować o wiele bardziej naturalnie. Kolejną nowością jest też możliwość zmiany intensywności filtrów przy filmach.

Jeszcze do niedawna wszystkie zdjęcia publikowane w serwisie miały wymiar 640×640 pikseli obecnie mają 1080×1080 pikseli. Jest to ukłon w stronę posiadaczy smartfonów z wyświetlaczami o dużej rozdzielczości. Wraz z kolejnymi aktualizacjami dodawane są kolejne filtry.

Instagram zmienia się na lepsze

Po blisko pięciu latach właściciel serwisu przestał ograniczać swoich użytkowników do jednej słusznej proporcji. Wynika to w znacznym stopniu z popularności aplikacji zewnętrznych, które już od pewnego czasu oferowały podobne możliwość. Czyli dopełnianie prostokątnych zdjęć do postaci kwadratu przez dodanie odpowiednich pasków. Wpływ na to miał także zdobywający co raz większą popularność serwis 500px.

Jak użyć innych proporcji zdjęć? W momencie gdy chcesz dodać nową pracę na swój profil, a zdjęcie, które przygotowałeś ma inny format niż kwadratowy to w lewym dolnym rogu pojawi się znacznik dwóch narożników. Przesuwając palcami po ekranie w dowolny sposób możemy dobierać proporcje obrazu, który chcemy opublikować.

Instagram zmienia się, a zmiany te prowokują sami użytkownicy i bardzo dobrze. Okazało się bowiem, że co piąte zdjęcie, które dodawane jest do społeczności oryginalne nie jest kwadratowe. Nie pozostaje Ci teraz nic innego jak pochwalić się swoimi pracami o różnych proporcjach boków. Nowe możliwości odnośnie zdjęć dostępne są po aktualizacji Instagrama do wersji 7.5, Funkcja ta dostępna jest dla wszystkich użytkowników – zarówno Androida, iOSa, jak i webowej wersji aplikacji.

O Autorze

Cieszę się, że dotarłeś do tego miejsca. Liczę, że powyższy wpis Ci się spodobał. Jeśli tak, to uczyń mi ten zaszczyt oraz przyjemność - polajkuj, skomentuj lub udostępnij powyższy tekst. Bardzo łasy jestem na takie pochlebstwa. To one sprawiają, że mam więcej energii by sprawić Ci dobrze tym, co robię. Twoje niewinne kliknięcie sprawi, że więcej dobrych ludzi trafi do tego miejsca. Dla Ciebie to małe kliknięcie, dla mnie duża szansa. To jak będzie, pomożesz mi?

Podobne Posty

 • Kurcze, nie.
  Zaletą wielu tego typu aplikacji i serwisów są ich ograniczenia zmuszające do pewnego wysiłku. Tutaj było to kombinowanie, jak skadrować, żeby dobrze było w kwadracie. Moim zdaniem to, i te kilka filtrów na początku było właśnie zaletą Instagrama. Niedawno dorobili filtrów. I tak używam chyba 3 czy 4, bo reszta albo nic nie wnosi albo jest prawie taka sama (za to brakuje mi Holgi z prawdziwego zdarzenia, efektów LOMO czy prześwietlenia kliszy). A teraz usuwają najfajniejsze ograniczenie.
  Ale ja i tak będę się trzymać kwadratów :)

  • Zgadza się ograniczenia IG w pewnym sensie były jego atutem. Jednak poprzednia aktualizacja, która zwiększyła rozmiar zdjęć była prawdopodobnie wyczekiwana przez wszystkich użytkowników. Obecna pozwalająca na dodanie zdjęć o innych proporcjach także była wynikiem obserwacji tego, co jest umieszczane na IG. 1/5 zdjęć nie była oryginalnie kwadratowa, a prostokątna. Fotki dopełniano przez zewnętrzne aplikacje do proporcji 1:1. Co do filtrów masz rację jest ich za dużo. Dobrze, że jest możliwość dezaktywacji tych, których nie używamy.

   • Akurat zwiększanie zdjęć było super posunięciem – rozdzielczości ekranów są coraz większe. Ale to była akurat zmiana technologiczna.

    Chyba każdy aparat (poza wielkoformatowymi) robi zdjęcia kwadratowe. I to było właśnie super wyzwanie. Albo komponować ujęcie podczas pstrykania tak, żeby dało się potem przyciąć w kwadrat albo kombinować przy dodawaniu od IG. Mnie osobiście to kręci. Zresztą większość moich jest kwadratowa, na co pomstuje żona, bo potem są problemy ze zrobieniem odbitek :)

    Filtry sobie właśnie zdezaktywowałem i zostawiłem pięć :)

 • Z jednej strony fajnie, że to się zmienia, z drugiej to właśnie te kwadratowe zdjęcia były znakiem rozpoznawczym Instagrama. Ja sama tak się do nich przyzwyczaiłam, że nawet nie skupiam się na tym, by wrzucić zdjęcie w innych proporcjach, mimo że mam taką możliwość. :)

  • Wszystko ładnie pięknie, ale nie wszystkie zdjęcia wyglądają tak jak trzeba w proporcji 1:1. Portret, panorama zazwyczaj wyglądają wtedy nieciekawie. ;) Sam także stawiam na „kwadrat” i nowy format zauważyłem przypadkiem. :)

 • Super są te nowe filtry, które pojawiły się niedawno. Instagram to nasza ulubiona ,,zabawka”.

 • Karolina Niezgoda

  Chyba już za dużo tych nowych filtrów, i tak zazwyczaj korzysta się tylko z kilku. Może powinni przy kolejnej aktualizacji dokonać analizy częstotliwości używania filtrów i usunąć te najmniej popularne.

  • Fakt dużo się porobiło tych filtrów, sam większości nigdy nie użyłem i dla mnie mogło by ich być dużo mniej – za to na lepszym poziomie.

   • Gosia Król

    Bo nie zawsze więcej znaczy lepiej. Czasami mniej, a lepszego jakościowo produktu pozwala osiągnąć zamierzony efekt. A nawet więcej.

    • Zawsze dobry jakościowo kontent się obroni. W przeciwieństwie do sytuacji gdy serwowany jest coraz słabszy jakościowo produkt.

 • Anita Kłos

  Wiele osób zapewne bardzo się ucieszy. Część powie po co ta zmiana i uzna ją za niepotrzebną. Nie ukrywajmy muszą się adaptować do zmieniających się warunków – zmieniają się tak urządzenia mobilne jak i preferencje użytkowników tej aplikacji.

  • Tak jak piszesz muszą coś zmieniać. Gdyby tego nie robili to mogliby uciekać od nich użytkownicy. ;)

   • Kasia Kamińska

    Muszą coś zmieniać by ciągle być przed konkurencją. Jeśli nie będą się rozwijać dodawać innych opcji to w końcu konkurenci ich dościgną.

 • Kasia Kruk

  Czy ta zmiana wyszła na dobre jeszcze się okaże. Sami użytkownicy to zweryfikują. Oni będą najlepszą wykładnią tego czy było to dobre posunięcie.

 • Praktyczne. Większe pole do popisu:) Chociaż ja już tak się przyzwyczaiłam, że foty przeznaczone na instagram robię od razu z myślą o tym kwadratowym kadrze. Dobrze to później wygląda jako kolaż. Zobaczymy co będzie dalej. Faktycznie przy niektórych zdjęciach trzeba się sporo nakombinować żeby to zmieścić w kwadracie.

  • Panoramę raczej trudno skadrować w kwadracik. Ale i tak myślę, że większość nawet nie zauważyła tej opcji ;) Sam pewnie i tak większość fotek będę dawał jako kwadraciki, choć gdy fotografuję bardziej myślę o klasycznej prezentacji zdjęć – czyli w formacie, w którym zapisuje je aparat. ;) Musieli niestety zareagować na aplikacje, które dopełniały fotki do kwadratu. Musieli uznać, że lepiej by robili to bezpośrednio z „naszej” aplikacji niż przez zewnętrzne programy.

 • Dobry ruch. Ja na razie rzadko z tego korzystam, ale możliwości są spore ;)

  • Musieli „w końcu” dojść do wniosku, że to konieczny zabieg. Lepiej to robić przez „naszą” aplikację, niż wpuszczać obcych na własne podwórko. ;) Możliwość doboru proporcji pozwoli lepiej prezentować określone typy zdjęć – portrety, plenery. Jednak sam nadal kombinuje tak by pokazać kwadratowe foto. ;)

 • Dobrze wiedzieć!

  • Sam byłem zaskoczony, bo zauważyłem ta modyfikację aplikacji przypadkowo i dopiero potem poszperałem głębiej w sieci o tym. ;)