Zarejestruj się

9 − eight =

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Poszukiwanie właściwego rozwiązania

Od jakiegoś czasu szukałem w sieci rozwiązania, które umożliwiało by szczegółowe sprawdzenie tego jaki będzie miała głębia ostrości w zależności od parametrów jakie ustawimy, ogniskowej obiektywu i poszczególnych elementów znajdujących się w kadrze. Wszystkie kalkulatory jakie udało się znaleźć miały jedną zasadniczą wadę – nie pozwalały sprawdzić jak zmiana ustawień wpływa na wygląd zdjęcia. Dopiero kalkulator fotograficzny Michała Bemowskiego spełnił moje oczekiwania. Mógłbym nawet powiedzieć bez najmniejszego zawahania, że to rodzaj kombajnu, który umożliwi tak początkującym jak i zaawansowanym fotografom szczegółowy wgląd w zagadnienie głębi ostrości i czynników na nią wpływających.

Kalkulator fotograficzny – możliwości

Jak wspomniałem ten kalkulator fotograficzny umożliwia dokładne zapoznanie się nie tylko z charakterystyką głębi ostrości w zależności od ogniskowej obiektywu, wartości przysłony i dystansu od fotografowanego obiektu. Ale i wieloma innymi parametrami. Poniżej szczegółowo zapoznam Cię z możliwościami tej aplikacji.

Z lewej strony mamy mamy panel konfiguracyjny. Pierwszą opcją jaką mamy do dyspozycji jest wybór jednostek metrycznych lub imperialnych. Poniżej wygląd, w którym możemy wybrać jedną z ośmiu postaci i ośmiu teł oraz zdecydować o orientacji zdjęcia. Poniżej mamy do wyboru opcje związane z obiektywem – suwakami możemy ostawić wartość ogniskowej i przesłony oraz rozmiar matrycy. Kolejna opcja to pozycja – odległość głównego fotografowanego obiektu i odległość tła. Istnieje także możliwość wybrania rodzaju kadrowania. Ponadto istnieje możliwość zapamiętania wybranych ustawień.

Po prawej stronie znajduje się okno symulacji, w którym możemy na bieżąco podglądać zmiany jakie następują w wyglądzie zdjęcia po zastosowaniu zmiennych parametrów w panelu kontrolnym po lewej stronie. Dodatkowo po zaznaczeniu opcji symulacja bokeh możemy sprawdzić jak wspomniane zjawisko zmienia się w zależności od ilości listków przesłony w obiektywie.

Ostatni panel znajdujący się na dole aplikacji to – głębia ostrości. Umożliwia on wgląd w to jak szeroki zakres przyjmie głębia ostrości. Ponadto w tym panelu możemy także przesuwać fotografowany obiekt oraz tło.

Kończąc

Kalkulator fotograficzny jest w pełni darmowy. Ponadto niezaprzeczalną zaletą aplikacji jest jego wersja przeznaczona na komórki, dzięki czemu każdy może wykorzystać go również w plenerze. Mam nadzieję, że już niedługo przetestuję go w plenerze. Tutaj możesz zapoznać się z pełnią jego możliwości dofsimulator.net

O Autorze

Cieszę się, że dotarłeś do tego miejsca. Liczę, że powyższy wpis Ci się spodobał. Jeśli tak, to uczyń mi ten zaszczyt oraz przyjemność - polajkuj, skomentuj lub udostępnij powyższy tekst. Bardzo łasy jestem na takie pochlebstwa. To one sprawiają, że mam więcej energii by sprawić Ci dobrze tym, co robię. Twoje niewinne kliknięcie sprawi, że więcej dobrych ludzi trafi do tego miejsca. Dla Ciebie to małe kliknięcie, dla mnie duża szansa. To jak będzie, pomożesz mi?

Podobne Posty

 • Karolina Niezgoda

  Bardzo ciekawa i przydatna maszyna z mnóstwem opcji :)

  • Długo szukałem tak poręcznej aplikacji. Niestety większość z tych dostępnych nie pokazuje efektu bezpośrednio na zdjęciu, a ta tak. ;)

 • Anita Kłos

  Ja to jestem totalna amatorką, a zdjęcia wykonuję zazwyczaj telefonem, może kiedyś będzie to dla mnie przydatne narzędzie :)

  • co nie znaczy że będzie dla Ciebie całkowicie nieużyteczny ;)

 • Gosia Król

  Bardzo pomocne :)

 • Kasia Kruk

  Wdzięczne narzędzie, ale wymaga nieco wiedzy fotograficznej by wiedzieć o co dokładnie w nim chodzi ;)

  • Zgadza się nieco wiedzy jest potrzebne by zrozumieć na jakiej zasadzie działają te wszystkie suwaki i co znaczą wszystkie liczby ;)