Książki – kolejne podsumowanie
Zapraszam was do podsumowania kolejnego kwartału tego roku. Będzie to nieco mniej propozycji niż poprzednio, ale za to treściwych.Wpis będzie zawierał przeczytane książki od kwietnia do końca czerwca. Kolejność chronologiczna.
Zwykły bohater – Mark Owen
Po poprzedniej lekturze Marka Owena Niełatwy dzień spodziewałem się podobnej pozycji, jeśli chodzi o dynamikę akcji i treść, którą pragnie nam przekazać autor. Jednak w książce Zwykły bohater nie znajdziesz dodatkowych informacji dotyczących polowania na Bin Ladena – wroga numer 1 Stanów Zjednoczonych. Co nie znaczy, że dostajesz do ręki bezwartościową makulaturę.
Zwykły bohater – Mark Owen – recenzja
(Nie)potrzebni – Marcin Ogdowski
(Nie)potrzebni to pozycja napisania całkowicie odmiennie niż pozostałe książki Marcina Ogdowskiego. Niewiele jest bowiem na rynku pozycji, które poruszają tematykę współczesnej polskiej polityki, zwłaszcza tej związanej militarnym kierunkiem. Niewątpliwie sprawa obronności Polski i naszego udziału w działaniach międzynarodowych pod egidą takich organizacji jak NATO jest dla wielu osób niewygodnym tematem do dyskusji.
(Nie)potrzebni – Marcin Ogdowski – recenzja
Dziewczyny wyklęte – Szymon Nowak
Historycy coraz częściej poświęcają swe książki kobietom, wyraźnie widać to w liczbie pozycji im poświęconych, a w szczególności ich działalności konspiracyjnej. Na czytelnika czekała ponad pięciuset stronicowa opowieść o 16 kobietach, które działały w szeregach antykomunistycznego podziemia. Każda z bohaterek podjęła świadomą decyzję o swojej walce. O każdą z nich upomniał się także aparat bezpieczeństwa ówczesnego państwa.
Dziewczyny wyklęte – Szymon Nowak – recenzja
Szpieg CIA w polskim Sztabie Generalnym – Franciszek Puchała
Gdy czytamy książkę Szpieg CIA Puchały pojawia się wiele pytań. Jak to możliwe, że polski kontrwywiad nigdy nie zainteresował się Kuklińskim? Czy będąc amerykańskim agentem brał od CIA pieniądze za swoją działalność? Czy Kukliński był agentem wielostronnym? Amerykanie często podkreślają, że był to ich najważniejszy agent w tej części świata. Ale czy na pewno?
Szpieg CIA w polskim Sztabie Generalnym – recenzja
Bez przebaczenia – Aleksander Makowski
Aleksander Makowski – o świecie tajnych operacji wie zapewne niemal wszystko. Jednak Bez przebaczenia to literacka fikcja. Być może cześć osób lub zdarzeń może posiadać realne pierwowzory, ale tego autor przypuszczalnie nigdy nam nie zdradzi. To trudny debiut. Sięgając po tę pozycję oczekiwałem czegoś, co sprawi, że nie będę mógł się oderwać od tej książki. Jednak fabuła toczy się leniwie lub zbacza zbyt często i zbyt daleko od głównego nurtu zdarzeń.
Bez przebaczenia – Aleksander Makowski – recenzja
Cel za horyzontem – Karol Soyka
Książka została napisana przez Karola K. Soykę (pseudonim), oficera który był w jednostce od początku istnienia GROM-u przy wsparciu Krzysztofa Kotowskiego. Już od samego początku wciąga w takim stopniu, że nie chcesz jej choćby na chwilę odłożyć. Czyta się ją bardzo szybko, w żadnym miejscu autor nie zbacza od głównego tematu. Gdyby nie okładka mógłbyś pomyśleć, że to książka o motywacji i w znacznej mierze tak jest. Lecz wizerunek snajpera i dopisek iż chodzi o GROM uświadamia nam, że to pozycja o elicie elit w polskiej armii.
Cel za horyzontem – Karol Soyka – recenzja
Co następne?
W kolejnym wpisie z tej serii poznasz książki, które trafiły na półkę i nie zostały jeszcze przeczytane lub zrecenzowane.