Jak przyśpieszyć własny metabolizm
Mogę się założyć, że znasz takich, którzy konsumują ogromne porcje posiłków, do tego słodycze i inne desery i maja stałą wagę. Znasz zapewne także takich, którzy ograniczają porcje, a mi mimo to ich waga rośnie. Od czego to zależy? Czy liczenie kalorii i eliminacja tłuszczy ma sens? Odpowiedzialny za to jest nasz metabolizm. To od niego zależy jak duże ilości kalorii spalamy. Ale czym właściwie jest metabolizm? W wielkim skrócie metabolizm to wszystkie zjawiska związane przemianami energetycznymi w żywych komórkach. Procesy te pozwalają komórkom na wzrost i rozrost, a także odpowiadać na bodźce płynące z zewnątrz.
Co wpływa na nasz metabolizm
– Klimat – ma znaczny wpływ na nasz metabolizm i jego szybkość, im chłodniejszy klimat tym jest on wyższy, a im cieplejszy tym wolniejszy.
– Wiek – im jesteśmy starsi tym nasz przemiana materii zaczyna zwalniać, coraz wyrażniej widać to po 25 roku w tempie 5-10% na każde kolejne 10 lat.
– Płeć – mężczyźni z natury mają wyższy metabolizm od kobiet, wynika to tak z większej liczby mięśni u mężczyzn, a tkanki tłuszczowej u kobiet.
– Geny – wpływają nie tylko na prędkość naszego metabolizmu, ale także na wiele innych cech, które dziedziczymy po przodkach.
– Waga i budowa ciała – w zależności od proporcji i ilości w szczególności tkanki mięśniowej i tłuszczowej w ciele, tym większe istniej e zapotrzebowanie na energię by funkcjonowały w prawidłowy sposób.
– Temperatura ciała – we wszelkich stanach chorobowych, gdzie objawem jest podwyższona temperatura, podnosi się tępo przemiany materii o około 10% na każdy stopień Celsjusza powyżej normy.
Przyspiesz metabolizm
– Pamiętaj o śniadaniu. Nawet jeśli nie masz na nic ochoty i nie odczuwasz głodu zjedz coś wartościowego, bo po pewnym czasie będziesz miał napad głodu. Ponadto w trakcie dnia będziesz mniej jadł, a posiłek zjedzony w czasie krótszym niż godzina od pobudki przyspiesza metabolizm.
– Systematyczny ruch to więcej mięśni. To najlepszy i najskuteczniejszy sposób żeby przyśpieszyć nasz metabolizm. Każdy kilogram tkanki mięśniowej zużywa nawet do 130 kalorii dziennie – bez żadnego wysiłku. By budować tkankę mięśniową rozpocznij trening siłowy, najlepiej pod okiem specjalisty by nie popełnić błędów w pierwszej fazie.
– Ćwiczenia aerobowe. Prowadź taką aktywność fizyczną przy, której osiągniesz 85 proc. tętna maksymalnego. Można go obliczyć za pomocą wzorów samodzielnie lub wykorzystać urządzenia elektroniczne. Pewną podpowiedzią może być tu zasada 3x30x130. Lecz tu powinniśmy wprowadzać organizm na wyższe obroty. Trening aerobowy utrzymuje podwyższony poziom metabolizmu jeszcze przez dłuższy czas po zakończeniu ćwiczeń.
– Właściwa dawka snu. Twój organizm, by właściwie funkcjonował jego metabolizm potrzebuje właściwej ilości snu do regeneracji. Im młodsza jest dana osoba tym więcej go potrzebuje. Po 25 roku życia jest to około 8 godzin snu.
– Regularne i częste posiłki. Gdy przeciągasz czas między posiłkami twój organizm przestawia się w tryb przetrwania. Efektem tego jest zwolnienie metabolizmu. Organizm każdą nadliczbową kalorię przetworzy na tkankę tłuszczową. Dlatego więcej, mniejszych posiłków i o regularnej porze.
– Wartościowe posiłki. Spożywaj produkty bogate w białko i zielone warzywa. W szczególności one dostarczają zazwyczaj mniej kalorii niż organizm potrzebuje na proces trawienia.
– Przyprawy, zielona herbata, kawa. Substancje zawarte w tych produktach pozytywnie wpływają na proces trawienia i przemiany materii w naszym organizmie. Kapsaicyna i jej pochodne, zawarte na przykład w papryczce chilli, pieprzu czarnym czy curry przyspiesza spalanie tłuszczów.
– Pij wodę. Pijąc zimną wodę zwłaszcza przed posiłkiem organizm musi przeznaczyć energię na jej ogrzanie do temperatury ciała. Pamiętaj tylko nie pij wody po posiłku, w ten sposób rozcieńczysz tylko soki trawienne. Chłodny prysznic będzie miał podobny skutek.
– Suplementy. Musisz uzupełniać mikro i makroelementy, zwykły preparat witaminowy wystarczy. Nie polecam stosowania substancji przyśpieszających spalanie tłuszczu poprzez produkcję większej ilości ciepła. Zaburzają one termostat organizmu i mogą doprowadzić w skrajnym przypadku do śmierci.
Uważaj
Jeśli chcesz poprawić wygląd sylwetki, przyśpieszenie metabolizmu pozwoli Ci osiągnąć ten cel przy takiej samej ilości spożywanych kalorii. Jednak zbyt szybkie odchudzanie może tylko negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu. Jeśli chcesz zbić wagę o kilka kilogramów to zaplanuj ten proces. Porozmawiaj z dietetykiem, instruktorem na siłowni – bez wahania udzielą ci kilku wskazówek. Zbyt szybkie pozbywanie się kilogramów długofalowo może doprowadzić do problemów z układem pokarmowym i zaburzeń odżywiania. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest stopniowy spadek wagi pod kontrolą specjalisty.