Zarejestruj się

five − three =

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Dwa dni temu miałem wielką przyjemność uczestniczyć w premierze filmu dokumentalnego Zawód fotograf. Całe wydarzenie miało miejcie we wnętrzach Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. Spotkanie z widzami poprowadził dziennikarz Artur Kalicki. Spokojnym głosem zapowiedział film i przedstawił twórców, co wprowadziło odpowiedni nastrój przed projekcją.

Zawód fotograf – film dokumentalny

Czym jest ten dokument?  To opowieść o Lublinie poprzez pryzmat fotografii utrwalonych na szklanych negatywach. Przez całą opowieść młody fotograf – Marcin Sudziński zaraża nas pasją do fotografii, ale nie tej współczesnej – cyfrowej. Pokazuje nam świat starych technik fotograficznych, ponadto konfrontuje współczesne miejsca z obrazami zatrzymanymi na negatywach. Film Zawód fotograf rozpoczyna się ujęciem w jednym z lubelskich zakładów fotograficznych Foto Renata. Właścicielka zakładu Renata Sarnowska, wciąż posługuje się tradycyjnymi technikami fotograficznymi. A na ścianie jej studia nadal wisi jedna z najstarszych fotograficznych panoram Lublina. Historia tego zdjęcia otwiera nasz film. Natomiast akcja kończy się w Paryżu gdy oglądamy zdjęcie ulicy Żmigród w Lublinie, którego autorem jest Bogdan Konopka. Wspomnianą pracę można nabyć w Paryżu przy 57 rue Sainte-Anne w prestiżowej Galerie Francoise Paviot.

Premiera filmu Zawód fotograf nieprzypadkowo odbyła się w Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN, który wspólnie z Agencją Alter Ego i Centrum Spotkania Kultur wyprodukował film. Autorem zdjęć do dokumentu jest Paweł Banasiak, za stronę muzyczną odpowiada natomiast Sebastian Mac. Już niedługo film będzie można zobaczyć także na antenie TVP Lublin. Warto poświecić te kilkadziesiąt minut by zobaczyć naprawdę dobry dokument, a kto mieszka na codzień w Lublinie musi się z nim zapoznać obowiązkowo.

Dodatkowy smaczek

Każdy, kto miał jeszcze odrobinę czasu wolnego po premierze filmu mógł skorzystać z zaproszenia na mini wernisaż prac, powstałych po wywołaniu odbitek ze szklanych negatywów. Spotkanie odbyło się w mini galerii na ulicy Grodzkiej 34, przy lampce wina. Jedno z głównych miejsc na wystawie miało wspomniane wcześniej i rozpoczynające film Zawód fotograf zdjęcie panoramy Lublina. Można zobaczyć było jeszcze kilkanaście innych prac. To co zaskakuje w każdej z nich to ogrom szczegółów, jaki został utrwalony na negatywach.

Zdjęcie tytułowe Kaja Kurczuk

O Autorze

Cieszę się, że dotarłeś do tego miejsca. Liczę, że powyższy wpis Ci się spodobał. Jeśli tak, to uczyń mi ten zaszczyt oraz przyjemność - polajkuj, skomentuj lub udostępnij powyższy tekst. Bardzo łasy jestem na takie pochlebstwa. To one sprawiają, że mam więcej energii by sprawić Ci dobrze tym, co robię. Twoje niewinne kliknięcie sprawi, że więcej dobrych ludzi trafi do tego miejsca. Dla Ciebie to małe kliknięcie, dla mnie duża szansa. To jak będzie, pomożesz mi?

Podobne Posty

 • Kasia Kamińska

  Czekam – może uda się gdzieś zobaczyć ten film, w którejś z regionalnych TVP

 • Kasia Kruk

  Ciekawe jak wielkim kunsztem musieli posługiwać się tamtejsi mistrzowie fotografii ;)

  • Konrad

   albo wielkie szczęście albo wielka intuicja , wyczucie i wyobraźnia napędzała ich do utrwalania czasu na negatywach : )