Zarejestruj się

nineteen − two =

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

A czas płynie

Minął już blisko miesiąc od tego ważnego dnia, dziś publikuję dla was kilka zdjęć. Wykonałem je przy okazji ulicznej wystawy poświęconej Żołnierzom Wyklętym, miała ona miejsce na Placu Litewskim w Lublinie. 1 marca po raz kolejny obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. ustanowiony nie tak dawno bo w 2011 roku. Data to nieprzypadkowa. Pierwszy dzień marca to symbol dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. 1 marca 1951 roku wykonano wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Członkowie tej organizacji sprzeciwiali się działaniom politycznym Związku Radzieckiego. Walkę z panującą władzą podjęli żołnierze, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej.

Niezłomny

Ostatnim działaczem podziemia antykomunistycznego był Józef Franczak ps. „Lalek”. Ukrywał się do 21 października 1963 roku. ZOMO i SB urządziło na niego obławę w podlubelskiej wsi Majdan Kozic Górnych. ”Lalka” dosięgło pięć kul. Zginął na miejscu. Jego ciało przewieziono na cmentarz przy ulicy Unickiej w Lublinie, gdzie pogrzebano go w bezimiennej mogile. Jednak zanim się to stało odcięto od tułowia głowę Józefa Franczaka. Po wieloletnich poszukiwaniach, w styczniu 2015 r., śledczy z Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli czaszkę ostatniego partyzanta st. sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek” w zbiorach Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Kilka dni temu dokonano symbolicznego pogrzebu w Archikatedrze Lubelskiej następnie czaszkę złożono do grobu rodzinnego w miejscowości Piaski.

Żołnierze wyklęci lecz niezapomniani

Z wielkim zadowoleniem obserwuję jak Żołnierze Wyklęci zyskują coraz więcej miejsca w przestrzeni publicznej. Z wielką przyjemnością zapoznałem się z poświęconą im uliczną wystawą. Z wielką ciekawością obserwowało się przechodniów, którzy zatrzymywali się na chwilę by spojrzeć na zdjęcia Niezłomnych i zapoznać się z ich losami. Ale nie tylko uliczne wystawy o nich świadczą, niemal każde wydawnictwo literackie ma w śród swoich książek pozycje poświęcone Żołnierzom Wyklętym. To dobrze – młodzież ma szansę w oparciu o życiorysy niezłomnych budować swoją świadomość historyczną. Żołnierze Wyklęci odzyskali miejsce na kartach współczesnej historii.

O Autorze

Cieszę się, że dotarłeś do tego miejsca. Liczę, że powyższy wpis Ci się spodobał. Jeśli tak, to uczyń mi ten zaszczyt oraz przyjemność - polajkuj, skomentuj lub udostępnij powyższy tekst. Bardzo łasy jestem na takie pochlebstwa. To one sprawiają, że mam więcej energii by sprawić Ci dobrze tym, co robię. Twoje niewinne kliknięcie sprawi, że więcej dobrych ludzi trafi do tego miejsca. Dla Ciebie to małe kliknięcie, dla mnie duża szansa. To jak będzie, pomożesz mi?

Podobne Posty

  • Karolina Niezgoda

    Faktycznie coraz więcej się mówi o Wyklętych i bardzo dobrze.

  • Anita Kłos

    Polecam Dziewczyny Wyklęte Szymona Nowaka ;)